WUCHTA WIARY
„Wuchta wiary” przybliża genezę i kontekst historyczny pracy organicznej w zaborze pruskim w XIX i XX wieku, a przede wszystkim jest opowieścią o Bohaterach Pracy Organicznej i realizowanych przez nich społecznych projektach.
Spacerując ulicami Poznania, jak i wielu innych miast w Wielkopolsce, mijamy ślady życia i pracy niezwykłych Polaków, którzy sami nazwali się organicznikami. Pozostawili po sobie nie tylko konkretne obiekty architektoniczne i instytucje prężnie działające do dziś, ale – co ważniejsze – ich działalność przyczyniła się do powstania etosu Wielkopolan. Wystawa „Wuchta Wiary. Bohaterowie pracy organicznej w Wielkopolsce” oraz towarzyszący jej program edukacyjny mają ożywić historię tych, którzy w latach 30. i 40. XIX wieku postanowili na terenie Wielkiego Księstwa Poznańskiego stanąć w opozycji wobec pruskiego zaborcy i pracować tak, by wzmacniać potencjał gospodarczy i kulturalny polskiego społeczeństwa.
Szczególną wartością projektu „Wuchta Wiary” jest nawiązanie współpracy przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu z Pałacem Generała Dąbrowskiego w Winnej Górze oraz instytucjami należącymi do Szlaku Pracy Organicznej.
Szlak Pracy Organicznej to inicjatywa Samorządu Województwa Wielkopolskiego, która zrzesza instytucje, organizacje pozarządowe i jednostki samorządu terytorialnego związane z ideą i dziedzictwem pracy organicznej.
Zadanie WUCHTA WIARY – bohaterowie pracy organicznej w Wielkopolsce w XIX wieku dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
DATA
17 maja – 31 października 2024 r.
GODZINY OTWARCIA
Wtorek-sobota: 10:00-17:00
Niedziela: 10:00-16:00
MIEJSCE
Stary Rynek 3, Odwach, 61-772 Poznań
ORGANIZATOR
Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919
PARTNER
Pałac Generała Dąbrowskiego w Winnej Górze
Szlak Pracy Organicznej
KURATOR WYSTAWY
Magda Robaszkiewicz
Dorian Sobołtyński
WSPÓŁPRACA
Małgorzata Gonia
Marianna Isańska
Hanna Grygiel
KONSULTANT NAUKOWY
prof. UAM dr hab. Przemysław Matusik
WYKŁAD INAUGURACYJNY
prof. UAM dr hab. Zbigniew Pilarczyk
KOORDYNACJA PROJEKTU I DZIAŁAŃ EDUKACYJNYCH
Dominika Bazaniak
PROJEKT ARANŻACJI I IDENTYFIKACJI WIZUALNEJ
YOS Karol Pawełek