"Opowieści dla młodych organiczniczek" to cykl rozmów inspirowanych postaciami kobiet, które wpływały na życie społeczne Wielkopolski w XIX wieku. Kobiet często zapomnianych i pomijanych na kartach historycznych podręczników, których głos musi wybrzmieć, abyśmy w pełni mogły zrozumieć skalę ich działań, zaangażowania i poświęcenia. Ale nie chcemy skupiać się tylko na przeszłości - chcemy opowiadać o kobietach, które działają społecznie dziś, zmieniając od podstaw i organicznie nasze wielkopolskie miasta, miasteczka i wsie. Zaprosiłyśmy aktywistki, polityczki samorządowe i lokalne działaczki, które mogą stać się przykładem i inspiracją dla młodych kobiet. Zresztą, nie tylko kobiet - wszystkich, którzy bardzo chcieliby zacząć działać, a nie wiedzą, jak się do tego zabrać!
W pierwszym odcinku podcastu "Opowieści dla młodych organiczniczek" opowiadamy o pracy organicznej nie tylko jako zjawisku społecznemu w XIX wieku, ale też jako przykładzie systemowych działań zmierzających do zmiany społecznej, które wciąż inspirują.
Zaprosiłyśmy do naszego studia aktywistki z Klubu Kobiet Ławka nr 4 z Pleszewa, które opowiadają o pomyśle na swoją działalność i o tym, jak bardzo idea pracy organicznej, pracy u podstaw jest potrzebna również dziś.
Prowadzące - Paulina Kirschke, prezeska Fundacji im. Julii Woykowskiej oraz dr Agnieszka Jankowiak-Maik, historyczka, nauczycielka, znana w sieci jako Babka od histy. Fundatorki i członkinie zarządu Fundacji Muzeum Historii Kobiet.
Gościnie: Agnieszka Słupianek-Winkowska, Patrycja Walerowicz-Wojtkowiak i Violetta Bartczak z Klubu Kobiet Ławka nr 4.
Projekt "Opowieści dla młodych organiczniczek" zorganizowano w ramach programu "Praca organiczna - dziedzictwo Wielkopolan" koordynowanego przez Szlak Pracy organicznej. Dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.