Powiększenie tekstu
Powiększenie tekstu
Powiększenie tekstu
Powiększenie tekstu
Kontrast
Kontrast
Interlinia
Interlinia
Interlinia
Interlinia
Odstępy między literami
Odstępy między literami
Odstępy między literami
Odstępy między literami
Podświetlenie linków
Podświetlenie linków
Maska do czytania
Maska do czytania
Podpowiedzi
Podpowiedzi
Kursor
Kursor
Resetuj ustawienia

Społeczność

Szlak Pracy Organicznej, zrzeszający 14 podmiotów, stanowi przykład siły tkwiącej we współpracy. Każdy z uczestników szlaku, niezależnie od lokalizacji czy tradycji, wnosi unikalny wkład w opowieść o historii i przyszłości pracy organicznej.

Poznańskie Centrum Dziedzictwa

Poznań

Więcej
vm5vk0V

Poznańskie Centrum Dziedzictwa to miejska instytucja kultury, która opowiada o Poznaniu i jego dziedzictwie. Robi to w Bramie Poznania, na Trakcie Królewsko-Cesarskim w Centrum Szyfrów Enigma, w Galerii Śluza i na Fest Fyrtlach. Realizuje również takie inicjatywy jak: Archiwum Społeczne Śródki czy Poznański Szlak Legend dla Dzieci. Trakt Królewsko-Cesarski to główny szlak turystyczno-kulturowo Poznania, wiodący przez najciekawsze zakątki stolicy Wielkopolski. Trakt Królewsko-Cesarski zwiedza się korzystając z serii bezpłatnych folderów. Foldery dostępne są również online (link poniżej) oraz w punktach informacji turystycznej w Poznaniu. Do wyboru jest kilka tras. Jedna z tras prowadzi przez XIX-wieczne śródmieście, które było areną polsko-niemieckiego wyścigu kulturowego – miejscem, gdzie ścierały się różne wizje rozwoju Poznania. Owocem podejmowanych wówczas inicjatyw jest zabytkowa architektura, którą można podziwiać do dziś. Trasa spaceru po Śródmieściu opowiada o inicjatywach poznańskich społeczników i pracy organicznej.

Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk

Poznań

Więcej
rg5orWL

Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk (PTPN) – zebrało się po raz pierwszy w 1857 r. Prezesami organizacji byli organicznicy: August Cieszkowski, Tytus Działyński, Karol Libelt, Stanisław Końmian oraz abp Edward Likowski. Wielkim dobroczyńcą Towarzystwa był Seweryn Mielżyński, który przekazał na jego rzecz swoje cenne kolekcje sztuki, zbiory archeologiczne i numizmatyczne. Pierwsi członkowie PTPN mieli na względzie ochronę i rozwój zagrożonej kultury narodowej i nauki w zaborze pruskim, gdzie brak było możliwości założenia i działania polskiej wyższej uczelni. Początkowo głównie humanistyczne i artystyczne stowarzyszenie, zaczęło poszerzać swe dziedziny naukowe. Po wywalczeniu niepodległości aktywność Towarzystwa doprowadziła do utworzenia w Poznaniu uniwersytetu.

Instytut Chemii Bioorganicznej PAN

Poznań/Turew

Więcej
A8olzm3

Instytut Chemii Bioorganicznej PAN to unikatowe w skali Polski i Europy interdyscyplinarne centrum naukowe prowadzące badania łączące obszary chemii, biologii i informatyki. Z końcem października 2022 roku ICHB PAN zarządza zespołem pałacowo-parkowym w Turwi, opracowując koncepcję wykorzystania przestrzeni jako rezydencji artystyczno-badawczej. Podejście to pozwoli wykorzystać unikatowe walory tego miejsca do propagowania rozwoju, nauki i sztuki, wpisując się w ideę pracy organicznej zapoczątkowanej na polskich ziemiach w Turwi przez gen. Chłapowskiego.

Wielkopolskie Muzeum Niepodległości

Poznań

Więcej
nGXk0Qp

Muzeum znajduje się w Odwachu na Starym Rynku w jednym z najwybitniejszych zabytków architektury polskiej. Wybudowano go z inicjatywy ówczesnego starosty generalnego wielkopolskiego Kazimierza Raczyńskiego. Do zajęcia Poznania przez Prusy w ramach II rozbioru Polski w Odwachu stacjonowały wojska koronne. W okresie zaborów poznaniacy byli świadkami odbywających się tu odpraw wart wojska zaborcy, który staromiejski Odwach uczynił głównym odwachem garnizonu Twierdzy Poznań. W 1918 roku polskość wkroczyła do Odwach. W listopadzie znalazła tu siedzibę jedna z najważniejszych formacji Powstania Wielkopolskiego.

Fundacja im. Julii Woykowskiej

Poznań

Więcej
0Ap7N1X

Kobiet w polskim życiu publicznym i politycznym powinno być więcej. Wszystkie działania Fundacji mają ten właśnie cel - sprawić, by kobiety uwierzyły w siebie i swoją sprawczość. By odrzuciły hamujące je bariery, patriarchalne wychowanie, stereotypy, "prawdy", w które same uwierzyły. Fundacja realizuje w tym celu projekty, często o charakterze herstorycznym, m.in.: “Kobiety na pomniki”, “Warsztaty mocy”, “Dziewczyny rządzą”. Związek miejsca z pracą organiczną jest widoczny już przez postać matronki Julii Woykowskiej, emancypantki, działaczki edukacyjnej i społecznej.

Miasto i Gmina Kórnik

Więcej
93BNoLZ

Gmina Kórnik leży w środkowej części Wielkopolski, w powiecie poznańskim. Wielką atrakcją turystyczną, a zarazem symbolem miasta jest Zamek Kórnicki. W zamku znajduje się muzeum z unikatowymi eksponatami oraz siedziba jednej z pięciu największych bibliotek w Polsce – Biblioteki Kórnickiej PAN. Organizowana jest tu większość wydarzeń kulturalnych miasta: koncerty muzyczne, poetyckie, przedstawienia teatralne oraz wystawy malarstwa i fotografii. Zamek otoczony jest pięknym parkiem, należącym do najstarszych w Polsce i najbogatszych pod względem liczby gatunków i odmian parków dendrologicznych w Europie Środkowej. Od 2010 roku imprezy kulturalne, zarówno o zasięgu lokalnym, jak i ogólnopolskim, organizowane są także w Kórnickim Centrum Rekreacji i Sportu „OAZA”.

PAN Biblioteka Kórnicka

Więcej
rgvQz8L

Zamek w Kórniku to jeden z najciekawszych i najwspanialszych obiektów okolic Poznania. Zamek został wpisany do rejestru zabytków w roku 1930 (nr rej. 2422/A z 12.03.1930), a w 1968 r. wpisano do rejestru zespół zamkowy w Kórniku (nr rej. 116/A z 1.06.1968). Od 2011 r. zamek znajduje się na liście Pomników Historii. W zamku mieści się główna siedziba Biblioteki Kórnickiej PAN, którą w 1826 r. założył właściciel dóbr kórnickich, Tytus Działyński. Zbiory Biblioteki Kórnickiej liczą ok. 400 tysięcy woluminów i zawierają wiele unikatów i pozycji niezwykle cennych dla kultury polskiej. Filia Biblioteki Kórnickiej mieści się w Pałacu Działyńskich w Poznaniu.

Muzeum w Gostyniu

Więcej
B1pmAOX

Muzeum ma charakter regionalny i prezentuje głównie materiały archiwalne dotyczące dziejów Gostynia i okolic. Obok wystaw stałych i czasowych Muzeum oferuje obecnie szereg lekcji tematycznych, w tym dwie związane z praca organiczna i Kasynem Gostyńskim. Geneza Muzeum jest powiązana z dziejami i zbiorami Kasyna Gostyńskiego, w tym z działalnością Gustawa Potworowskiego (założyciela Kasyna) i Antoniego Kilińskiego (bibliotekarza tej instytucji). Kasyno stanowiło instytucje polskiego życia kulturalnego i społecznego i wywarło wpływ na kształtowanie się postaw narodowych w okresie germanizacji. W dawnym budynku Kasyna znajduje się obecnie Szpital w Gostyniu oraz tablica pamiątkowa Karola Marcinkowskiego.

Gmina Kościan

Więcej
VJrjqr5

Poprzez siedzibę rodową Chłapowskich w Turwi, nierozerwalnie związana z kolebką pracy organicznej w Wielkopolsce. Mieszkańcy nie zapominają o historii i tradycji regionu, o rodakach, którzy swoimi działaniami przyczyniali się do rozwoju ich małej ojczyzny. W cyklu „Ocalić od zapomnienia” tworzą filmy dokumentalne o ginących zawodach, mieszkańcach i ich pasjach. Gmina wspiera lokalne działania, w tym Fundacji „Bonum Adipisci – dążyć do dobra”, powołanej w celu dokumentowania i popularyzowania wiedzy o ziemiaństwie, przybliżania dziejów regionu, a docelowo doprowadzeniu do powstania Muzeum Najdłuższej Wojny Nowoczesnej Europy.

Ośrodek Wiedzy o Regionie w Lwówku

Więcej
oAKlo4Y

Ośrodek Wiedzy o Regionie w Lwówku - Działający od początku 2021 roku, mieści się na starym rynku we Lwówku funkcjonując w ramach Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Lwówek i Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Lwówku. Zadaniem tego miejsca jest archiwizacja dokumentów życia społecznego, fotografii, prowadzenie badań historycznych i promocja historii regionalnej m.in. w ramach lekcji historycznych dla szkół, oprowadzania po mieście i gminie, spotkań i prelekcji oraz w ramach strony Cyfrowe Archiwum Lwóweckie i przez działalność wydawniczą.

Muzeum Pałac w Rogalinie

Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu

Więcej
oAKlox3

Zespół pałacowo-ogrodowy z XVIII w. to rodowa siedziba Kazimierza Raczyńskiego, starosty generalnego Wielkopolski i marszałka nadwornego koronnego za panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego. Jego wnuk Edward, uważany za jednego z prekursorów pracy organicznej, poszerzył ją o naturalistyczny park ze słynnymi, pomnikowymi dębami i kościołem-mauzoleum, a w pałacu urządził zbrojownię – pierwszą w Wielkopolsce izbę muzealną. W Poznaniu ufundował Bibliotekę Raczyńskich – pierwszą tego typu instytucję publiczną w regionie. Tradycje mecenatu kulturalnego i artystycznego kontynuowali jego potomkowie: Roger współpracujący z Poznańskim Towarzystwem Przyjaciół Nauk oraz Edward Aleksander, twórca Galerii malarstwa w Rogalinie przeznaczonej dla publiczności.

Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie

Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu

Więcej
WWv0rYJ

W 1784 r. Śmiełów nabył Andrzej Gorzeński, prezes Sądu Apelacyjnego dla Wielkiego Księstwa Poznańskiego. Pałac stał się ośrodkiem patriotycznej kontrabandy. W połowie sierpnia 1831 r. zatrzymał się tu Adam Mickiewicz, który miał wieźć ze sobą pisma od Legacji Polskiej w Paryżu dla Rządu Narodowego. Instytucja mieści się w klasycystycznym pałacu z końca XVIII w. zaprojektowanym tak, aby wykorzystywał walory widokowe okolicy. Muzeum łączy problematykę mickiewiczowska z rezydencjonalna, nawiązuje do pracy organicznej, historii rodów Chełkowskich i Gorzeńskich oraz wybitnych postaci świata kultury, polityki i duchowieństwa.

Muzeum Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie

Więcej
B1pmAKx

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie - W Muzeum przedstawiona jest historia rolnictwa i przemysłu rolno-spożywczego z terenu historycznych i współczesnych ziem polskich, w szczególności wsi wielkopolskiej z XIX i XX w. Do najważniejszych kolekcji należą maszyny, narzędzia i inne artefakty związane z osoba wybitnego organicznika – Hipolita Cegielskiego; są to: unikalne lokomobile — m.in. słynna Hipolina, maszyny parowe, młockarnie, siewniki, kieraty itp. Na terenie Muzeum znajdują się m.in.: pałac ziemiański, park, gorzelnia i folwark, w tym obora ze zwierzętami, pawilony ekspozycyjne oraz wystawy na otwartym powietrzu.

Fundacja "Bonum Adipisci" - Dążyć do dobra

Turew

Więcej
g7KEjnD

Działalność fundacji skupia się na przypominaniu postaci gen. Dezyderego Chłapowskiego, wielkopolskiego organicznika, ale również odkrywaniu biografii członków tego rodu. Zadaniu temu służyć ma dokumentowanie i popularyzowanie wiedzy zarówno o tym, jak i innych rodach ziemiańskich, w pierwszej kolejności z obszaru Wielkopolski. Fundacja zbiera źródła archiwalne (dokumenty, korespondencję, archiwalia, fotografie, materiały ikonograficzne) ukazujące szeroki zakres aktywności ziemiaństwa. Równie ważne jest edukowanie i popularyzowanie wiedzy nie tylko o ziemiaństwie, jego historii i znaczeniu, ale w szerszym kontekście przybliżanie dziejów regionu i Polski. Misją Fundacji jest organizacja konferencji naukowych, sympozjów, działalność wydawnicza i popularyzatorska, inicjatywy upamiętniające ważne postaci i wydarzenia.

Muzeum w Lewkowie - Zespół Pałacowo-Parkowy

Lewków

Więcej
rgvD3YB

MUZEUM W LEWKOWIE – ZESPÓŁ PAŁACOWO PARKOWY. Lewkowska placówka muzealna została powołana formalnie do działania w dniu 24.4.2017 roku na podstawie uchwały Nr XXX/773/17 Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. Wcześniej pałac był oddziałem Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej. W latach 2018-22 obiekt przeszedł gruntowny remont, który przywrócił wygląd wnętrz pałacowych do stanu sprzed wybuchu II wojny światowej. Muzeum zajmuje się historią ziemiaństwa ze szczególnym uwzględnieniem historii rodziny Lipskich, ich majątku ziemskiego oraz regionu. W pałacu opowiadana jest historia rodu od połowy XVIII wieku, aż po czasy współczesne. W swojej ofercie muzeum nawiązuje do pracy organicznej, której Lewków i Lipscy byli przedstawicielami w południowej Wielkopolsce. Oprócz najpopularniejszej formy - zwiedzania pałacu i parku, w której nawiązujemy do „upartości pracy organicznej”, muzeum oferuje gościom również lekcje dotyczące rodzinnej genealogii czy warsztaty kulinarne dotyczące dziedzictwa niematerialnego oraz historii higieny w XIX stuleciu. Dostępne są również gry terenowe Wielkopolskie Questy. Całość formy i treści nawiązuje wprost do organiczności – życia codziennego z perspektywy zwykłych ludzi.Muzealna edukacja cieszy się dużym zainteresowaniem grup zorganizowanych.

Muzeum w Lewkowie - Zespół Pałacowo-Parkowy

Lewków

Więcej
rgvD3YB

MUZEUM W LEWKOWIE – ZESPÓŁ PAŁACOWO PARKOWY. Lewkowska placówka muzealna została powołana formalnie do działania w dniu 24.4.2017 roku na podstawie uchwały Nr XXX/773/17 Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. Wcześniej pałac był oddziałem Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej. W latach 2018-22 obiekt przeszedł gruntowny remont, który przywrócił wygląd wnętrz pałacowych do stanu sprzed wybuchu II wojny światowej. Muzeum zajmuje się historią ziemiaństwa ze szczególnym uwzględnieniem historii rodziny Lipskich, ich majątku ziemskiego oraz regionu. W pałacu opowiadana jest historia rodu od połowy XVIII wieku, aż po czasy współczesne. W swojej ofercie muzeum nawiązuje do pracy organicznej, której Lewków i Lipscy byli przedstawicielami w południowej Wielkopolsce. Oprócz najpopularniejszej formy - zwiedzania pałacu i parku, w której nawiązujemy do „upartości pracy organicznej”, muzeum oferuje gościom również lekcje dotyczące rodzinnej genealogii czy warsztaty kulinarne dotyczące dziedzictwa niematerialnego oraz historii higieny w XIX stuleciu. Dostępne są również gry terenowe Wielkopolskie Questy. Całość formy i treści nawiązuje wprost do organiczności – życia codziennego z perspektywy zwykłych ludzi.Muzealna edukacja cieszy się dużym zainteresowaniem grup zorganizowanych.