Powiększenie tekstu
Powiększenie tekstu
Powiększenie tekstu
Powiększenie tekstu
Kontrast
Kontrast
Interlinia
Interlinia
Interlinia
Interlinia
Odstępy między literami
Odstępy między literami
Odstępy między literami
Odstępy między literami
Podświetlenie linków
Podświetlenie linków
Maska do czytania
Maska do czytania
Podpowiedzi
Podpowiedzi
Kursor
Kursor
Resetuj ustawienia
Szlaki Kulturowe w Wielkopolsce Praca Organiczna

Wydarzenia

29.11.24 - 30.11.24

HERSTORIE I EKOLOGIA

Warsztaty herstoryczne w Winnej Górze

Więcej
LARlYEp

Pałac w Winnej Górze zaprasza do udziału w warsztatach herstorycznych poświęconych tematyce ekologicznej. Autorkami warsztatów są niestrudzone działaczki społeczne, his/hertoryczki, edukatorki, artystki i pisarki. Wraz z nimi w winnogórskim pałacu będziemy poznawać losy organiczniczek i innych działaczek blisko związanych z przyrodą, odkrywać własne drzewa genealogiczne, uczyć się o tym, jak przeprowadzać kwerendę herstoryczną, malować obrazy, sporządzać napary, syropy ziołowe i ozdoby - a to wszystko w przyjaznej i otwartej atmosferze! Tradycją Szlaku Pracy Organicznej jest organizacja konferencji herstorycznych w Pałacu w Winnej Górze, odnoszących się do postaci i wartości związanych z wielkopolską pracą u podstaw. Listopadowe warsztaty herstoryczne stanowią przedsmak dla przyszłorocznej konferencji zaplanowanej na początku wiosny. Zapraszamy wszystkie osoby do udziału w zaplanowanych wydarzeniach!

24.10.24

Jak doktor filozofii zbudował fabrykę?

Wykład w Bibliotece Raczyńskich

Więcej
93mGDAB

Biblioteka Raczyńskich, partner Szlaku Pracy Organicznej zaprasza na wykład Jacka Mańczaka pt. "Jak doktor filozofii zbudował fabrykę, która produkuje już prawie 190 lat?" z towarzyszącym mu specjalnym pokazem "szklanych negatywów". Historyczne negatywy dokumentują produkcję z fabryki Cegielskiego.

17.05.24 - 31.10.24

WUCHTA WIARY

Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919

Więcej
vm7q3xV

„Wuchta wiary” przybliża genezę i kontekst historyczny pracy organicznej w zaborze pruskim w XIX i XX wieku, a przede wszystkim jest opowieścią o Bohaterach Pracy Organicznej i realizowanych przez nich społecznych projektach. Spacerując ulicami Poznania, jak i wielu innych miast w Wielkopolsce, mijamy ślady życia i pracy niezwykłych Polaków, którzy sami nazwali się organicznikami. Pozostawili po sobie nie tylko konkretne obiekty architektoniczne i instytucje prężnie działające do dziś, ale – co ważniejsze – ich działalność przyczyniła się do powstania etosu Wielkopolan. Wystawa „Wuchta Wiary. Bohaterowie pracy organicznej w Wielkopolsce” oraz towarzyszący jej program edukacyjny mają ożywić historię tych, którzy w latach 30. i 40. XIX wieku postanowili na terenie Wielkiego Księstwa Poznańskiego stanąć w opozycji wobec pruskiego zaborcy i pracować tak, by wzmacniać potencjał gospodarczy i kulturalny polskiego społeczeństwa. Szczególną wartością projektu „Wuchta Wiary” jest nawiązanie współpracy przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu z Pałacem Generała Dąbrowskiego w Winnej Górze oraz instytucjami należącymi do Szlaku Pracy Organicznej. Szlak Pracy Organicznej to inicjatywa Samorządu Województwa Wielkopolskiego, która zrzesza instytucje, organizacje pozarządowe i jednostki samorządu terytorialnego związane z ideą i dziedzictwem pracy organicznej. Zadanie WUCHTA WIARY – bohaterowie pracy organicznej w Wielkopolsce w XIX wieku dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Wielkopolskiego.