Powiększenie tekstu
Powiększenie tekstu
Powiększenie tekstu
Powiększenie tekstu
Kontrast
Kontrast
Interlinia
Interlinia
Interlinia
Interlinia
Odstępy między literami
Odstępy między literami
Odstępy między literami
Odstępy między literami
Podświetlenie linków
Podświetlenie linków
Maska do czytania
Maska do czytania
Podpowiedzi
Podpowiedzi
Kursor
Kursor
Resetuj ustawienia

Aktualności

Sortuj
31.10.24 - 30.09.24

OPOWIEŚCI DLA MŁODYCH ORGANICZNICZEK

Program "Praca organiczna - dziedzictwo Wielkopolan"

Więcej
VJkGE0o

"Opowieści dla młodych organiczniczek" to cykl rozmów inspirowanych postaciami kobiet, które wpływały na życie społeczne Wielkopolski w XIX wieku. Kobiet często zapomnianych i pomijanych na kartach historycznych podręczników, których głos musi wybrzmieć, abyśmy w pełni mogły zrozumieć skalę ich działań, zaangażowania i poświęcenia. Ale nie chcemy skupiać się tylko na przeszłości - chcemy opowiadać o kobietach, które działają społecznie dziś, zmieniając od podstaw i organicznie nasze wielkopolskie miasta, miasteczka i wsie. Zaprosiłyśmy aktywistki, polityczki samorządowe i lokalne działaczki, które mogą stać się przykładem i inspiracją dla młodych kobiet. Zresztą, nie tylko kobiet - wszystkich, którzy bardzo chcieliby zacząć działać, a nie wiedzą, jak się do tego zabrać!

01.10.24

Biblioteka Raczyńskich na Szlaku Pracy Organicznej!

Społeczność Szlaku

Więcej
LA2XLoX

Z radością informujemy, że nowym partnerem na Szlaku Pracy Organicznej została Biblioteka Raczyńskich! Oficjalne podpisanie listu intencyjnego odbyło się 1 października w Pałacu w Winnej Górze. W spotkaniu wzięli udział: Katarzyna Kamińska, dyrektor Biblioteki Raczyńskich, prof. UAM dr hab. Piotr Pokora, pełnomocnik Dyrektor ds. rozwoju Działu Zbiorów, Oliwia Olesiejuk, koordynatorka Szlaku Pracy Organicznej i Marek Roman, dyrektor Pałacu Generała Dąbrowskiego w Winnej Górze.

31.10.24

PRACA ORGANICZNA. DZIEDZICTWO WIELKOPOLAN

Wyniki programu

Więcej
jAVNq7l

W tym roku po raz pierwszy partnerzy/ki Szlaku Pracy Organicznej mogli/ły wziąć udział w programie "Praca organiczna - dziedzictwo Wielkopolan" finansującym działania kulturalne, artystyczne i edukacyjne związane z dziedzictwem wielkopolskiej pracy u podstaw. Na początku lipca zakończył się drugi i ostatni etap programu, w ramach którego partnerom przyznano środki na realizację projektów o łącznej wartości 300 tysięcy złotych. Wszystkie działania zostaną zrealizowane jeszcze w 2024 roku! Zachęcamy do śledzenia aktualności na stronie i w mediach społecznościowych Szlaku Pracy Organicznej, gdzie informujemy o bieżących działaniach na Szlaku Pracy Organicznej!

05.09.24

Nowi partnerzy na Szlaku Pracy Organicznej!

Więcej
l8mk9AV

Z przyjemnością informujemy, że do społeczności Szlaku Pracy Organicznej dołączyło dwoje nowych partnerów! Witamy Muzeum w Lewkowie - Zespół Pałacowo-Parkowy i PAN Bibliotekę Kórnicką w społeczności Szlaku! Już niebawem na naszej stronie znajdą Państwo więcej informacji o nowych miejscach na Szlaku, przygotowujemy także zaktualizowaną mapę w wersji drukowanej i elektronicznej.

12.08.24 - 26.08.24

Chłapowski wśród nas!

Rekonstrukcja historyczna, warsztaty, prelekcje

Więcej
l8VqvKj

Już 25 sierpnia w Pałacu w Kopaszewie odbędą się wydarzenia popularyzujące postać gen. Dezyderego Chłapowskiego, jednego z prekursorów wielkopolskiej pracy organicznej! W programie przewidziano szereg atrakcji sytuujących się w temacie wielkopolskiej pracy organicznej: Prezentację repliki munduru gen. Chłapowskiego Prelekcję nt. gen. Chłapowskiego połączoną z wykładem nt. kostiumologii - dr Emilian Prałat / Anna Moryto Inscenizację rekonstruktorów w ubiorach z XIX wieku - "Goście Chłapowskich i organicznicy" Warsztaty i animacje poświęcone pracy organicznej

31.10.24

WUCHTA WIARY

Poznań

Więcej
m76jp8G

„Wuchta wiary” przybliża genezę i kontekst historyczny pracy organicznej w zaborze pruskim w XIX i XX wieku, a przede wszystkim jest opowieścią o Bohaterach Pracy Organicznej i realizowanych przez nich społecznych projektach. Spacerując ulicami Poznania, jak i wielu innych miast w Wielkopolsce, mijamy ślady życia i pracy niezwykłych Polaków, którzy sami nazwali się organicznikami. Pozostawili po sobie nie tylko konkretne obiekty architektoniczne i instytucje prężnie działające do dziś, ale – co ważniejsze – ich działalność przyczyniła się do powstania etosu Wielkopolan. Wystawa „Wuchta Wiary. Bohaterowie pracy organicznej w Wielkopolsce” oraz towarzyszący jej program edukacyjny mają ożywić historię tych, którzy w latach 30. i 40. XIX wieku postanowili na terenie Wielkiego Księstwa Poznańskiego stanąć w opozycji wobec pruskiego zaborcy i pracować tak, by wzmacniać potencjał gospodarczy i kulturalny polskiego społeczeństwa. Szczególną wartością projektu „Wuchta Wiary” jest nawiązanie współpracy przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu z Pałacem Generała Dąbrowskiego w Winnej Górze oraz instytucjami należącymi do Szlaku Pracy Organicznej. Szlak Pracy Organicznej to inicjatywa Samorządu Województwa Wielkopolskiego, która zrzesza instytucje, organizacje pozarządowe i jednostki samorządu terytorialnego związane z ideą i dziedzictwem pracy organicznej. Zadanie WUCHTA WIARY – bohaterowie pracy organicznej w Wielkopolsce w XIX wieku dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

14.07.24 - 28.07.24

KOBIETY - bohaterki pracy organicznej

Poznań

Więcej
5AEnD1B

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Lwówku zaprasza na PLENER ARTYSTYCZNY "Kobiety - bohaterki pracy organicznej". Organizatorzy zapewniają nadzór merytoryczny oraz pełen dostęp do materiałów artystycznych. W ramach pleneru odbędą się inspirujące spotkania oraz warsztaty. Na zakończenie odbędzie się wernisaż na lwóweckim Rynku. Osoby zainteresowane proszone są o zapisy do 10 lipca. Szczegóły można uzyskać telefonicznie: 501 821 781. W programie przewidziano: 14 lipca - spotkanie edukacyjne z Pauliną Kirschke, prezeską Fundacji im. Julii Woykowskiej. 23-27 lipca - plener artystyczny 28 lipca - podsumowanie pleneru, wernisaż i koncert. Wydarzenie finansowane jest w ramach programu "Praca organiczna - dziedzictwo Wielkopolan", realizowanego w ramach Szlaku Pracy Organicznej. Projekt dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego